2016 Winners

The Urquhart Butterfly Garden would like to thank and congratulate all the entrants and winners of the 2016 Photo Contest. Winners were announced on Saturday September 24, at the Air Force Club, adjacent to the garden.

The following photos are the winners from the two age divisions (Adults 18+, Youth Under 18) and the four categories (Butterflies & Moths, Insects Spiders & Bugs, Birds & Other Wildlife, and Plants & Flowers).

ADULTS 18+: BUTTERFLIES & MOTHS

WINNER Doug Hall Guelph Tawny-Edged Skipper

WINNER
Doug Hall
Guelph
Tawny-Edged Skipper

SECOND PLACE Melanie Howarth Hamilton Great Spangled Fritallary (Speyeria Cybele)

SECOND PLACE
Melanie Howarth
Hamilton
Great Spangled Fritallary (Speyeria Cybele)

HOUNOURABLE MENTION James Lee Hamilton Eastern Tiger Swallowtail

HONOURABLE MENTION
James Lees
Hamilton
Eastern Tiger Swallowtail

ADULTS 18+: INSECTS SPIDERS & BUGS

WINNER Greg Bolzon Guelph Greg Bolzon

WINNER
Greg Bolzon
Guelph
Greg Bolzon

SECOND PLACE Jennifer M Livic Brantford Black Swallowtail Catterpillar Third Instar Stage

SECOND PLACE
Jennifer M Livic
Brantford
Black Swallowtail Catterpillar Third Instar Stage

HONOURABLE MENTION Kathy Ward Stoney Creek Spotted Cucumber Beetle (Diabrotica undecimpunctata)

HONOURABLE MENTION
Kathy Ward
Stoney Creek
Spotted Cucumber Beetle (Diabrotica undecimpunctata)

HONOURABLE MENTION Lois Mcnaught Hamilton Monobia Quadridens (Mason Wasp)

HONOURABLE MENTION
Lois Mcnaught
Hamilton
Monobia Quadridens (Mason Wasp)

ADULTS 18+: BIRDS & OTHER WILDLIFE

WINNER Melanie Howarth Guelph Red-Eyed Vireo (Vireo Olivaceous)

WINNER
Melanie Howarth
Guelph
Red-Eyed Vireo (Vireo Olivaceous)

SECOND PLACE Joseph P Falcone Dundas Ruby Throated Hummingbird Female

SECOND PLACE
Joseph P Falcone
Dundas
Ruby Throated Hummingbird Female

HONOURABLE MENTION Greg Bolzon Guelph Eastern Cottontail Rabbit

HONOURABLE MENTION
Greg Bolzon
Guelph
Eastern Cottontail Rabbit

ADULTS 18+: PLANTS & FLOWERS

WINNER Greg Bolzon Guelph Gooseneck Loosestrife

WINNER
Greg Bolzon
Guelph
Gooseneck Loosestrife

SECOND PLACE Melanie Howarth Guelph Sunlit Wild Grapevine Tendrils (Vitis Vinifera

SECOND PLACE
Melanie Howarth
Guelph
Sunlit Wild Grapevine Tendrils (Vitis Vinifera)

HONOURABLE MENTION Jennifer M. Livick Brantford Queen Anne's Lace

HONOURABLE MENTION
Jennifer M. Livick
Brantford
Queen Anne’s Lace

HONOURABLE MENTION Melanie Howarth Guelph California Poppy (Eschscholzia Californica

HONOURABLE MENTION
Melanie Howarth
Guelph
California Poppy (Eschscholzia Californica

YOUTH UNDER 18: BUTTERFLIES & MOTHS

WINNER Rowan Post Age 16 Hamilton Pearl Crescent

WINNER
Rowan Post
Age 16
Hamilton
Pearl Crescent

SECOND PLACE Rosie Forsberg Age 13 Monarch Butterfly

SECOND PLAVE
Rosie Forsberg
Age 13
Monarch Butterfly

YOUTH UNDER18: INSECTS SPIDERS & BUGS

WINNER Ramona Ribaudo-Begin Age 14 Hamilton Corn Flee Beetles

WINNER
Ramona Ribaudo-Begin
Age 14
Hamilton
Corn Flee Beetles

SECOND PLACE Rowan Post Age 16 Hamilton Grasshopper

SECOND PLACE
Rowan Post
Age 16
Hamilton
Grasshopper

YOUTHS UNDER 18: BIRDS & OTHER WILDLIFE

WINNER Rowan Post Age 16 Hamilton Chipmunk

WINNER
Rowan Post
Age 16
Hamilton
Chipmunk

SECOND PLACE Sarah Brown Age 13 Dundas Downy Woodpecker

SECOND PLACE
Sarah Brown
Age 13
Dundas
Downy Woodpecker

YOUTH UNDER 18: PLANTS & FLOWERS

WINNER Rowan Post Age 16 Hamilton Pokeweed

WINNER
Rowan Post
Age 16
Hamilton
Pokeweed

SECOND PLACE Rowan Post Age 16 Hamilton Anemone

SECOND PLACE
Rowan Post
Age 16
Hamilton
Anemone

2015 Winners

The Urquhart Butterfly Garden would like to thank and congratulate all the entrants and winners of the 2015 Photo Contest. Winners were announced on Saturday September 19, at the Air Force Club, adjacent to the garden.

The following photos are the winners from the three age divisions (Adults 18+, Youth 10-17, and Under 10) and the four categories (Butterflies & Moths, Insects Spiders & Bugs, Birds & Other Wildlife, and Plants & Flowers).

 

ADULTS 18+: BUTTERFLIES & MOTHS

WINNER Michelle Sharp Dundas Mating Monarchs

WINNER
Michelle Sharp
Dundas
Mating Monarch

SECOND PLACE Bonnie Kinder Hamilton American Snout

SECOND PLACE
Bonnie Kinder
Hamilton
American Snout

HONOURABLE MENTION Jennifer M. Livick Brantford Yellow-collared Scape Moth ~ Cisseps fulvicollis

HONOURABLE MENTION
Jennifer M. Livick
Brantford
Yellow-Collared Scape Moth ~ Cisseps Fulvicollis

HONOURABLE MENTION Juris Kanduth Rockton Red Spotted Purple Butterfly

HONOURABLE MENTION
Juris Kanduth
Rockton
Red Spotted Purple Butterfly

YOUTH 10-17: BUTTERFLIES & MOTHS

WINNER Kira Verschoor Age 12 Dundas Monarch

WINNER
Kira Verschoor
Age 12
Dundas
Monarch

SECOND PLACE Annaliese Mori Age 15 Ancaster Tiger Swallowtail

SECOND PLACE
Annaliese Mori
Age 15
Ancaster
Tiger Swallowtail

UNDER 10: BUTTERFLIES & MOTHS

WINNER Landon Hiebert Age 9 Brantford Monarch Butterfly

WINNER
Landon Hiebert
Age 9
Brantford
Monarch Butterfly

ADULTS 18+: INSECTS SPIDERS & BUGS

WINNER Gillian Floyd Mississauga Hoverfly on Chicory

WINNER
Gillian Floyd
Mississauga
Hoverfly on Chicory

SECOND PLACE Monica Harris Copetown Honey Bee

SECOND PLACE
Monica Harris
Copetown
Honey Bee

HONOURABLE MENTION Shelley Rottenberg Burlington Milkweed Tussock Moth Caterpillar

HONOURABLE MENTION
Shelley Rottenberg
Burlington
Milkweed Tussock Moth Caterpillar

HONOURABLE MENTION Grace Robertson Mississauga Honeybee

HONOURABLE MENTION
Grace Robertson
Mississauga
Honeybee

YOUTH 10-17: INSECTS SPIDERS & BUGS

WINNER Sarah Brown Age 12 Dundas Bee Fly

WINNER
Sarah Brown
Age 12
Dundas
Bee Fly

SECOND PLACE Kira Verschoor Age 12 Dundas Blue tailed Wasp

SECOND PLACE
Kira Verschoor
Age 12
Dundas
Blue tailed Wasp

UNDER 10: INSECTS SPIDERS & BUGS

WINNER Sean Melanson Age 9 Ancaster Wasp on Goldenrod

WINNER
Sean Melanson
Age 9
Ancaster
Wasp on Goldenrod

ADULTS 18+: BIRDS & OTHER WILDLIFE

WINNER Pat Wintemute Dundas Goldfinch

WINNER
Pat Wintemute
Dundas
Goldfinch

SECOND PLACE Michelle Sharp dundas Ruby Throated Hummingbird on Butterfly Bush (immature male)

SECOND PLACE
Michelle Sharp
Dundas
Ruby Throated Hummingbird on Butterfly Bush (immature male)

HONOURABLE MENTION Melanie Howarth Guelph Green Heron (Butorides virescens)

HONOURABLE MENTION
Melanie Howarth
Guelph
Green Heron (Butorides virescens)

HONOURABLE MENTION Kathy Ward Stoney Creek Female Goldfinch on Cup Plant

HONOURABLE MENTION
Kathy Ward
Stoney Creek
Female Goldfinch on Cup Plant

YOUTH 10-17: BIRDS & OTHER WILDLIFE

WINNER Rowan Post Age 15 Hamilton Catbird

WINNER
Rowan Post
Age 15
Hamilton
Catbird

SECOND PLACE Annaliese Mori Age 15 Ancaster Double-Crested Cormorant

SECOND PLACE
Annaliese Mori
Age 15
Ancaster
Double-Crested Cormorant

UNDER 10: BIRDS & OTHER WILDLIFE

WINNER Sean Melanson Age 9 Ancaster Catbird

WINNER
Sean Melanson
Age 9
Ancaster
Catbird

THANK YOU Patrick Fletcher Age 4 Dundas Canada Goose

THANK YOU
Patrick Fletcher
Age 4
Dundas
Canada Goose

ADULTS 18+: PLANTS & FLOWERS

WINNER Greg Bolzon Guelph Devil's Trumpet (Datura metel)

WINNER
Greg Bolzon
Guelph
Devil’s Trumpet (Datura metel)

SECOND PLACE Melanie Howarth Guelph Japanese Anemone

SECOND PLACE
Melanie Howarth
Guelph
Japanese Anemone

HONOURABLE MENTION Jennifer M. Livick Brantford Black-eyed Susan

HONOURABLE MENTION
Jennifer M. Livick
Brantford
Black-eyed Susan

HONOURABLE MENTION Jim McCarthy Dundas Cone Flower

HONOURABLE MENTION
Jim McCarthy
Dundas
Cone Flower

YOUTH 10-17: PLANTS & FLOWERS

WINNER Kira Verschoor Age 12  Dundas  Cup Plant Bud

WINNER
Kira Verschoor
Age 12
Dundas
Cup Plant Bud

SECOND PLACE Sarah Rottenberg Age 15 Burlington Lantana Flower

SECOND PLACE
Sarah Rottenberg
Age 15
Burlington
Lantana Flower

UNDER 10: PLANTS & FLOWERS

WINNER Landon Hiebert  Age 9  Brantford Echinicea

WINNER
Landon Hiebert
Age 9
Brantford
Echinicea

Advertisements